I edycja Festiwalu za nami!

Co wspólnego ma Bytom z czołowymi tytułami ostatnich lat, jak W ciemności, Jesteś Bogiem, czy Skrzydlate Świnie? Kto z Bytomian ma wpływ na losy polskiego kina? Czy jest to miasto, które ukrywa bądź przyciąga utalentowanych Twórców? I czy może pomóc ich wypromować? Pierwsza edycja Festiwalu Filmowego w Bytomiu powstała, by odpowiedzieć na pytanie w sentymentalnym dla miasta roku, podczas 760. rocznicy lokacji, jak zaznaczyło się w dziejach X Muzy i czym może się jeszcze wyróżnić.

Bytom_-_Sleeping_lion_01

Wydarzenie było podzielone na trzy części, obejmujące trzy dni. W skład pierwszej wchodziły specjalne pokazy filmowe i cykle seansów przeznaczone dla bardziej i mniej zapalonych kinomanów. Reprezentowane dzieła były związane z Bytomiem tematycznie lub miasto będzie występowało jako ich bohater w postaci anturażu. To wyjątkowa sekcja, która powstała by oddać hołd festiwalowemu miastu.

Charakter festiwalu podkreślała Ikona BFF – Aleksandra Śląska, jedna z najwybitniejszych postaci powojennego polskiego kina, utożsamiana z regionem, odtwórczyni głównej roli prezentowanego obrazu “Autobus odjeżdża 6.20”. Drugiego dnia odbyły są warsztaty i spotkania adresowane do młodzieży, na których mogli poznać teorię produkcji filmowej i jej realia oraz porozmawiać na temat kondycji X Muzy nie tylko lokalnej, ale i polskiej, czy powiatowej. Część z nich, przy okazji swojej retrospektywy, poprowadził Mieczysław Szemalikowski, bytomski dokumentalista. Szczególną i najważniejszą częścią był Ogólnopolski Konkurs najlepszych dzieł krótkometrażowych, które zostały uprzednio wyselekcjonowane przez specjalnie dobrane Jury.

Arena, reż. Martin Rath
Arena, reż. Martin Rath

Festiwal zamknął wyjątkowy przedpremierowy pokaz dzieła filmowego “Onirica – Psie Pole” Lecha Majewskiego, uwieńczony spotkaniem z reżyserem oraz odtwórcą głównej roli, Michałem Tatarkiem.Laureatem głównej kategorii Najlepszy Film został Martin Rath ze swoim głośnym filmem “Arena”, natomiast autor zdjęć do “Areny” Bartosz Świniarski otrzymał Nagrodę Specjalną Jury. Najlepszą Reżyserią nagrodzono Suk-Hwa Honga (“Trzeci pokój”). Jury wyróżniło także “Father” – osobisty dokument Edyty Rembały, którą także uhonorowali widzowie Nagrodą Publiczności. Wszyscy laureaci otrzymali Bytomskiego Lwa.

Made with  in Bytom

lub

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

lub     

Nie pamiętasz hasła ?

lub

Create Account